ПОЛОЖЕНИЯ и ПРАВИЛА КСУ и МКФ ПО ПАСТУШЬИМ ПОРОДАМ СОБАК

 

Положення МКФ про тестування на наявність природного пастушого інстинкту
(NHAT)
 
Зміст
 

1. Вступ.
2. Загальні положення.
3. Вимоги до організації тесту.
4. Процедура тестування.
перша частина: Соціалізація
друга частина: Пастуший інстинкт
5. Оцінювання
а) тест на соціалізацію
б) пастуший інстинкт 5

Додаток:
Перелік собак пастуших порід, які можуть брати участь у тестуванні на наявність природного пастушого інстинкту (NHAT)

 

1. Вступ

Тест на наявність пастушого інстинкту (МКФ-NHAT) проводиться для виявлення у різних собак-пастухів робочих якостей, необхідних для пастушої служби, а саме таких загальних рис:
- зацікавленість у роботі зі стадом (групою) тварин або отарою,
- бажання співпрацювати з хендлером (пастухом),
- поклик контролювати рух тварин,
- вроджена здібність знаходити вірне положення відносно стада – напроти хендлера (позиція на «12 годин») – для кращого контролю над стадом.
Тест може виявити лише загальну схильність собаки до пастушої справи. Слід зазначити, що лише подальше тренування може надати хендлеру та собакам пастуших навичок та вмінь, необхідних для участі у змаганнях, де лише найталановитіші досягнуть найвищого рівня своїх пастуших здібностей.

2. Загальні положення
Тест на наявність пастушого інстинкту (МКФ NHAT) доступний для собак пастуших порід (згідно з Додатком). Собаки мають бути зареєстровані в племінних книгах/додатках до племінних книг, визнаних МКФ. Мінімальний вік собак, які можуть проходити тестування - шість місяців.
Собаки, які не відповідають цим вимогам, не можуть брати участь в тесті. Суки в тічці допускаються до тестування, але повинні утримуватися окремо від інших учасників і стартувати останніми. До тесту не допускаються суки, у яких цуценята були народжені менш ніж за 8 тижнів до тесту, або вагітні суки, які мають народжувати менше ніж за  4 тижнів.
На собаці повинен бути нашийник. Зашморги, електричні та «суворі» нашийники заборонені. Під час тестування на собаці не може бути одягнений намордник.
Краще, якщо собака не проходила спеціальний тренінг зі стадом до проходження тесту, але наявність базових навичок слухняності вітаються (такі, як зупинка собаки по команді хендлера та команда на повернення до хендлера).
Цей тест на наявність пастушого інстинкту повинен визнаватися усіма членами та партнерами МКФ.
Це тестування може бути корисним інструментом для породних клубів для збереження специфічної поведінки собак-пастухів.
Результати тестування заносяться в робочу книжку собаки або в інший рівнозначний документ.

3. Вимоги до організації тесту
Тест може бути організований клубом або групою з пастушої служби, яка отримала дозвіл свого Національного клубу - члена або контрактного партнера МКФ.
Тест мають право судити тільки кваліфіковані судді, які визнані Національними клубами своїх країн – членів чи контрактних партнерів МКФ .
Суддя контролює поведінку собаки під час тесту. Суддя може зупинити тестування в будь-який момент.
Суддя відповідає за перевірку чіпу або тавра собаки безпосередньо перед початком тесту.
Організаційний комітет відповідає за придатність території для проведення тесту, за стадо, за загін для стада тварин та необхідну кількість та кваліфікацію помічників.
Тест може проводитися на отарі овець або на стаді рогатої худоби.
Стадо має бути так підібрано, щоб кожен учасник працював з тваринами однакової якості. Бажано, щоб тварини, які використовуються для проведення тесту, були взяті з одного стада і були одного типу. Вони повинні бути добре вирощені та у відмінному стані. Вівці мають бути досить дорослими.
Організаційний комітет повинен подбати про необхідну кількість тварин, не допускаючи стресу у тварин, і не використовувати їх більше, ніж це необхідно.
Місце, де проводиться тест, має бути як мінімум 75 метрів в довжину та досить широким, щоб забезпечити достатньо простору, як мінімум 10 метрів від загону до межі поля. Загін для тварин повинен бути приблизно 8-16 метрів в діаметрі, тобто 25-50 метрів по колу, розмір залежить від кількості тварин. Паркан повинен бути відповідної висоти та щільності, щоб утримати стадо всередині та не допустити собаку всередину. Для тесту на рогатій худобі потрібні одна або дві типові загородки.
Необхідний мінімум тварин для проведення тесту - 10 овець або 5 корів (бичків). Стадо слід замінювати хоча б для кожних 3-4 собак, які тестуються.
Кількість собак, яких тестує суддя, не повинна перевищувати 30 собак на день та суддю.

4. Процедура тестування
Цей тест дає можливість оцінити здібності собаки до пастушої справи. Тест розділений на 2 частини, перша частина дає можливість оцінити ступінь соціалізації собаки, а друга частина визначає наявність у нього пастушого інстинкту.

 Перша частина: Соціалізація
а) Контакт з людьми
Суддя перевіряє собаку на контактність та самоконтроль. Суддя має можливість оцінити комунікабельність собаки, коли перевіряє клеймо або чіп.
Хендлер з собакою на повідку повинен пройти крізь групу людей.
Агресивність і страх по відношенню до людей є неприйнятним, але типова природна реакція, яка характерна для пастуших порід собак, є допустимою.
б) Контакт з іншими собаками
Хендлер зі своїм собакою на повідку повинен пройти крізь групу людей з собаками на повідках. Собаки в групі повинні поводитись спокійно. Собака, що проходить тест, повинен показати нормальну, нейтральну (спокійну) поведінку по відношенню до інших собак.
в) Реакція на подразники
Протягом цієї частини тесту помічник судді відтворює раптовий звук. Собака не повинен показувати ознак страху, допустима природна реакція у вигляді зацікавленості. Звук може бути чи то шелест порожнього пластикового пакету, чи інший схожий на нього. Постріли не припустимі.
г) Взаємодія з хендлером
Суддя очікує довірливих стосунків між собакою і хендлером в незнайомій обстановці, але це не перевірка слухняності. Це важливий тест, що виявляє природну, контактну поведінку собаки.
Собака слухається хендлера (жести та команди) та взаємодіє з ним. Собака демонструє хороші відносини з хендлером під час вправи на короткій відстані без повідка.
Перешкода
Собака повинен подолати невелику перешкоду у вигляді невисокого бар'єру.
Відсутність хендлера
У той час, як собака утримується на повідку помічником або суддею, хендлер відходить не менш, ніж на 15 метрів та зупиняється по сигналу судді. Собака не повинен показувати ознаки стресу або паніки.
Повернення до хендлера
За сигналом судді хендлер кличе собаку, в той час як помічник відпускає собаку.

 Друга частина: Пастуший інстинкт собаки
Суддя дає собаці можливість та необхідний час, щоб показати свій інстинкт.
Суддя може давати інструкції хендлеру під час тесту, щоб той зміг надихнути або заохотити собаку. Хендлеру дозволяється заохочувати собаку словами, але забороняється використовувати ласощі або гру.
а) Підхід до стада
На шляху до стартової точки хендлер зі своїм собакою на повідку обходить навколо загону, де знаходиться стадо, та заохочує собаку виявити цікавість до тварин. Потім хендлер зі своїм собакою на повідку виходить на стартову точку.
Стартова точка знаходиться приблизно в 50 метрах від загону, де містяться тварини. За сигналом судді хендлер починає повільно рухатись з собакою в бік загону та приблизно через 10 метрів звільняє з повідка собаку. Якщо необхідно хендлер може дати собаці звільняючу команду.
Оцінювання інтересу собаки починається з моменту початку руху хендлера у бік загону. За сигналом судді хендлер йде прямо до загону, не використовує ніяких команд або жестів для заохочення собаки. Дуже високо цінується, коли собака починає проявляти зацікавленість до загону з тваринами ще на відстані.
На прохання судді хендлер може обійти загін, розвернутися або зупинитися. Собаки, які намагаються оббігти або оббігають загородку по колу в пошуках положення навпроти хендлера, показують сильний і правильний інстинкт пастуха. Щоб пробудити інстинкт в собаці, суддя може попросити хендлера увійти в загін без собаки та сполохати стадо.
б) Контакт зі стадом
Суддя може попросити хендлера зайти в загін з собакою на повідку. Якщо собака показує правильну поведінку, суддя може дозволити відпустити собаку з повідка.
У разі, якщо собака показує агресивну або боязливу поведінку, тест припиняється. У разі демонстрації страху хендлеру дозволяється заспокоїти собаку перед тим, як вийти з загону.
в) Зацікавленість та ініціатива
Під час тесту собака повинен бути зацікавлений стадом тварин хоча б 2 хвилини.
Для визначення ініціативності собаки оцінюється його мотивація контролювати рух стада без допомоги команд від хендлера, така поведінка розцінюється суддею як перевага.

5. Оцінювання
Тестування на комунікабельність та пастуший інстинкт оцінюється окремо.

а) Тест на соціалізацію (контактність)
Суддя робить короткі позначки про поведінку собаки: «Пройшов» (P), або «Не пройшов» (NP), або «Дискваліфікований» (DIS) у випадку агресії.
Якщо собака не пройшов першу частину тесту на соціалізацію, він не допускається до другої частини тесту.

б) Пастуший інстинкт
Оцінюється:
«Дуже добре» (VG) - «Добре»(G) - «Недостатньо» (INS)- «Дискваліфікований» (DIS)у разі серйозної агресії до овець.
Собаки, які були дискваліфіковані, не можуть пройти тест знову.
Якщо друга частина тесту була оцінена як «Недостатньо» - собака може пройти тестування наступного разу.
Інстинкт собаки-пастуха є комплексом спадкових властивостей і здібностей, що робить собаку корисною для контролю над стадом тварин. Це стереотипна, нав'язлива, але цілеспрямована поведінка собаки-пастуха, яка не є результатом дресирування чи підготовки.

Положення МКФ про тестування на наявність природного пастушого інстинкту (NHAT) було затверджене Генеральним Комітетом МКФ в Загребі в листопаді 2015 року.

 

Додаток
Перелік собак пастуших порід,  які можуть брати участь у тестуванні на наявність природного пастушого інстинкту (NHAT)

 

Стандарт

Назва породи

Група

15

Бельгійська вівчарка

1

16

Староанглійська Вівчарка (Бобтейл)

1

38

Вельш Коргі Кардіган

1

39

Вельш Коргі Пемброк

1

44

Босерон

1

55

Пулі

1

56

Пумі

1

83

Шиперке

1

87

Каталонська вівчарка

1

88

Шелті

1

93

Португальська вівчарка

1

113

Бріар

1

138

Піренейська Вівчарка гладкоморда

1

141

Піренейська Вівчарка довгошерстна

1

142

Словацький Чувач

1

156

Коллі довгошерста

1

166

Німецька Вівчарка

1

171

Арденський Був’є

1

176

Пікардійська Вівчарка

1

191

Фландрський Був`є

1

194

Бергамська Вівчарка

1

223

Нідерландська Вівчарка

1

238

Муді

1

251

Польська Вівчарка Низинна

1

271

Бородата Коллі

1

277

Хорватська Вівчарка

1

287

Австралійський Хілер (Австралійський Скотогонний Собака)

1

293

Австралійський Келпі

1

296

Коллі короткошерста

1

297

Бордер Коллі

1

311

Саарлоський Вовчий Собака

1

313

Нідерландський Схапендус

1

332

Чехословацький Вовчак

1

342

Австралійська Вівчарка

1

347

Біла Швейцарська Вівчарка

1

45

Бернський Зененхунд

2

46

Аппенцеллер Зененхунд

2

47

Ентлебухер Зененхунд

2

58

Великий Швейцарський Зененхунд

2

147

Ротвейлер

2

181

Різеншнауцер

2

340

Азорський Пастуший Собака (Філа Сан Мігель)

2

14

Швецький Валлхунд (Вестгоцький Шпіц)

5

135

Швецький Лаппхунд

5

189

Фінський Лаппхунд

5

212

Самоїд

5

237

Норвезький Бухунд

5

284

Лапландський Оленегонний Собака

5

289

Ісландський Пастуший Собака

5

336

Іспанський Водяний Собака

8

209

Тибетський Тер`єр

9

 

Новости | Контакт | Устав КСУ | Положения КСУ | Приказы | Президиум и Комиссии КСУ | Дисквалификация | Областные отделения | Территориальные отделения | Монопородные Клубы
Питомники | Эксперт-кинолог | Заводчик-кинолог | Кинолог-инструктор | Календарь выставок КСУ | CACIB апрельский | CACIB декабрьский | 3xCACIB |
Судьи МКФ | Национальные судьи | Судьи КСУ | Присуждение титулов в системе КСУ | Результаты выставок КСУ | Судьи и инструктора по рабочим качествам | Судьи по охотничьим породам
Бланки документов | Родословная КСУ | Метрика щенка | Ветеринария | Отчеты с выставок КСУ | Конкурсы | Аббревиатура титулов | Аббревиатура стран