СТАТТІ ПРО ПОРОДУ ОДІС

 
<< повернутися назад
 

Наша порода!
ОДІС – Одеський Домашній Ідеальний Собака

Ірина БАХАРЄВА, Президент монопородного ОДІС-клубу, власниця розпліднику «Діо Презент»
Вікторія ВЕНГРУС, генетик, молекулярний біолог, кінолог, власниця розплідника «Хафіз Чаїр»

 
щоб збільшити фото, клікніть мишкою

ОДІС У багатьох країнах назви національних порід собак пов’язані безпосередньо із географічними назвами місцевостей або міст, де вони були виведені. ОДІС – не виключення. Сталося так, що на одній із презентацій породи журналіст із гарним почуттям гумору розшифрував назву на свій розсуд, а саме Одеський Домашній Ідеальний Собака. Безумовно, амбіції авторів породи досить великі, але ми усвідомлюємо, що ідеальних собак не існує. Можна тільки наблизитись до ідеалу, який описаний стандартом. Проте ентузіасти породи роблять усе, щоб ОДІСи були максимально зручними для міських власників, мали міцне здоров’я, легку в догляді шерсть та урівноважений характер.

Створення нових порід неможливе без участі певної кількості заводчиків. Нині до числа тих, чия думка багато важить, входять ветеринарні лікарі й генетики. Неможливо переоцінити також вплив експертів-олраундерів. Ці люди дають незалежну оцінку сучасного поголів’я, впливають на напрямок розвитку породи. Більшість тих, хто сьогодні займається ОДІСами, ми знаємо десятки років. Можна впевнено стверджувати, що це колектив однодумців, які дотримуються єдиного плану у досягненні спільної мети.

ОДІСГоловна ідея породи – фенотипічна схожість із південноруською вівчаркою (історично ця порода мала б називатися таврійською або татарською вівчаркою). ОДІС мав бути зменшеною копією цієї відомої української породи, яка після розпаду СРСР, на жаль, залишилася російською. Як і ПРВ, ОДІС з’явився на півдні України, але вже як наше національне надбання.

Племінну роботу з породою проводили згідно із вимогами МКФ для створення та визнання нових порід. Поступово збільшувалося поголів’я. Розплідники намагалися максимально зберегти та розширити генетичну різноманітність собак, дбайливо ставлячись до найкращих ліній та сімейств. Особливу увагу приділяли стану здоров’я собак, відсутності екстер’єрних рис, які б заважали ОДІСам нормально почуватися. З огляду на це ОДІСів можна рекомендувати не тільки для домашнього утримання, а й для спортивних занять та спеціального дресирування.

Одним із головних критеріїв добору племінних собак завжди була їхня анатомія. Усі ОДІСи, що допущені до розведення, мають вільні продуктивні та збалансовані рухи, які були б неможливими без гармонійної будови опорно-рухової системи. Всередині породи почали вирізнятися групи собак із характерними анатомічними особливостями, які легко упізнаються в рингах. Закріплений тип присадкуватих, дещо розтягнутих міцних собак з довгими головами, низько розташованими важкими вухами та гарною шерстю. Їхня зовнішність нагадує бобтейлів або польських низинних вівчарок. Всередині цієї групи ведеться відбір у бік збільшення компактності та більш нижчого виходу хвоста.

ОДІСОстаннім часом у породі з’явилися також собаки сучасного типу – зменшені копії гарних південноруських вівчарок квадратного формату, з опущеним хвостом та характерними для «южаків» рухами. Цікаво, що шерсть таких особин досить груба та має гарну текстуру. Нині йде робота з поліпшення зубної системи собак нової формації та закріплення їхнього типу. Так сталося, що цуценята бажаного типу одночасно з’явились не тільки в Україні, а й у Польщі, де порода набуває великої популярності. Тож для розвитку цієї групи було проведено обмін собаками з польськими розплідниками. Від спарювання таких собак із собаками старого типу розплідники отримують дедалі більше особин нового типу. Проводиться контроль рівня пігментації, який пов’язаний з міцністю нервової системи та станом імунної системи собаки. Заводчики намагаються утримуватися від спарювання двох білих собак – у породі існує чимало сірих собак відмінної якості, які активно використовуються в племінних програмах. Проводиться робота з визначення наявних у породі генів забарвлення шерсті, щоб надалі ефективніше планувати розведення.

У листопаді 2016 року на виставці рангу CACIB «Меморіал Шафіра» проводилася монопородна виставка ОДІСів, на якій було продемонстровано 30 собак усіх вікових категорій із різних регіонів нашої країни. У виставці брали участь і собаки з інших країн. Найкращим представником породи обрали польського кобеля JAMES BOND OT DOROSCHINOY, вл. Цезар Висоцький, а найкращим бебі – суку з Чехії PREMIERE DIO PRESENT, вл. Маркета Сойкова.

ОДІССаме на цій виставці власники ОДІСів вирішили об’єднатись у монопородний ОДІС-клуб. Ініціативна група звернулася до Президента КСУ Г. Оніщенка з проханням створення такої організації. Рішення про утворення ОДІС-клубу ухвалили на Президії КСУ 13 лютого 2017 року. А 9 березня вийшов наказ Президента КСУ про проведення зборів власників породи ОДІС. Спостерігачем від КСУ призначили члена Президії КСУ, члена експертної комісії Б. Александрова. Керівник секції ОДІСів при Одеському НДЦ собаківництва Ірина Бахарєва розповіла результати, що їх досягнуто упродовж 2008–2017 років. Саме 2008-го собак почали демонструвати на виставках. За цей час народилося 58 метів ОДІСів із загальною кількістю 267 цуценят. У інших регіонах у співпраці з ОНДЦ собаківництва отримано 9 метів загальною кількістю 43 цуценяти.

У послужному списку ОДІСів 21 Юний Чемпіон України, 3 Юних Гранд Чемпіона України, 24 Чемпіона України, 13 Гранд Чемпіонів, 2 Супер Гранд Чемпіона, 2 ВВВ, Чемпіони Польщі, Чехії, Болгарії, Румунії, Білорусі, Молдови, Чорногорії та інших країн. 2014 року на Євро Дог Шоу в місті Брно двоє ОДІСів – MICHEL (вл. О. Павелко), та INTERVENTION DIO PRESENT (вл. І. Бахарєва) – отримали титул European Winner.

ОДІСПісля доповіді про виконану роботу було обрано членів правління «ОДІС-клубу». Ними стали І. Бахарєва, І. Дорошина, O. Павелко, В. Венгрус, Д. Чернявська. Після нетривалого обговорення Головою правління обрано Ірину Бахарєву. Також визначено регіональних представників:

 • Київська область – О. Сластникова;
 • Львівська область – Л. Юзич;
 • Тернопільська область – Ю. Лукіянчук;
 • Житомирська область – Л. Яновська;
 • Харківська область – І. Бабенко;
 • Кіровоградська область – В. Дейнеко;
 • Закарпатська область – А. Тиводар;
 • Дніпропетровська область – В. Венгрус.

До присутніх звернувся Борис Александров. Як експерт, що керував створенням стандарту першої української національної породи собак, Борис Петрович надав рекомендації з племінної роботи. На прохання учасників зборів він дав згоду стати радником Президента «ОДІС-клубу».
На зборах визначено мету і завдання новоутвореного Клубу.
Це, зокрема:

 • класифікація породи МКФ;
 • екстер’єрна ідентичність, однотиповість ОДІСів;
 • визначення генетики наявних у породі окрасів;
 • удосконалення методів розведення породи;
 • популяризація ОДІСів в Україні та за її межами.

Власники ОДІСів уже давно помітили, що їхні собаки мають непересічні здібності до навчання та спорту. Весела вдача, міцне здоров’я та висока потреба у контакті з людиною – «три слони», на яких тримається навчання собак цієї породи. Середні розміри, рухливість, простий грумінг, функціональна анатомія, розум та гарний характер роблять ОДІСів дуже перспективними для тих видів дресирування, де не потрібна зовнішньовидова агресія.

ОДІСХендлери, яким доводилося працювати з ОДІСами, звертають увагу на їхню життєрадісність та активність упродовж усього виставкового часу, високу стійкість до стресів, відсутність схильності з’ясовувати стосунки з іншими собаками. Власники, які тримають ОДІСів у приватних будинках, відзначають їхню уважність до усього, що відбувається у дворі та на прилеглій території, недовіру до сторонніх, бажання відокремити власну територію від чужих собак та кішок, а також стійкість до різних кліматичних і погодних умов.

ОДІС – собака, не схильна до конфліктів та агресії. У породі спостерігається добре виявлений половий диморфізм. Пси – врівноваженіші, спокійніші, тоді як суки – рухливі, самовпевнені, намагаються завжди отримати те, чого хочуть. Залежно від лінійних особливостей та походження у собак цієї породи бувають різні темпераменти, але середньостатистичний ОДІС – дуже життєрадісний собачка, у якого завжди гарний настрій.

Утримання ОДІСів у великих собачих колективах в умовах розплідника дозволяє оцінити їхню адаптивність. Ці собаки швидко посідають власне місце в ієрархії зграї і роблять це демонстративно, певною поведінкою, не вдаючись до конфліктів. Вони здатні завоювати повагу серед великих собак і зі свого боку поважати вищих за рангом членів зграї.

ОДІСОДІСи дуже легко навчаються, але не терплять тиску з боку людини. Примус робить їх недовірливими, псує налагоджений контакт, тоді як позитивне підкріплення надихає і заохочує їх до навчання. На прогулянці ОДІС завжди тримає власника у полі зору, не має схильності тікати, намагається заробити добре слово або щось смачненьке, виконуючи завдання. Підхід до хазяїна ці собаки виконують дуже радісно, але можуть відмовитись підходити, якщо на них кричать. Вони дуже добре відчувають настрій людини, однак не мають схильності до рефлексії, завжди зберігаючи позитивний погляд на життя.

Я неодноразово помічала, як ОДІС вивчає нові рухи, спостерігаючи за іншими собаками. Побачивши, що іншого собаку пригощають за проходження буму або гірки на площадці з аджиліті, він може самостійно демонстративно пройти невідомий раніше снаряд і прийти до власника за підкріпленням. Цей собака добре розуміє, що подобається хазяїну, і намагається максимально відповідати його очікуванням.

Стандартне навчання ОДІСи опановують за один-два тижні. Вони легко засвоюють такі базові навички, як підхід, комплекс «стояти-сидіти», «лежати», команду «поруч», а також різні трюки. Добрі результати дає дресирування із використанням клікера.

Витривалі та невибагливі, ці собаки залюбки навчаються аджиліті й фрисбі. Серед польських ОДІСів, які живуть на фермах поряд із польськими низинними вівчарками, є такі, що можуть допомагати у догляді за вівцями та козами. Гарний нюх, невибагливість, витривалість та позитивне ставлення до людини дозволяє використовувати їх у пошуковій роботі. Однак основне призначення цих песиків – дарувати радість і душевний спокій їхнім власникам. І з цим вони успішно, а подеколи й віртуозно, справляються щодня, забавляючи на прогулянках дітей і дорослих своїми кумедними стрибками та веселощами.

Завдяки цим чудовим якостям порода ОДІС динамічно розвивається і стає дедалі популярнішою.

 

Фото Ганни Апраніч та з архіву авторів

 

Новости | Контакт | Устав КСУ | Положения КСУ | Приказы | Президиум и Комиссии КСУ | Дисквалификация | Областные отделения | Территориальные отделения | Монопородные Клубы
Питомники | Эксперт-кинолог | Заводчик-кинолог | Кинолог-инструктор | Календарь выставок КСУ | CACIB апрельский | CACIB декабрьский | 3xCACIB |
Судьи МКФ | Национальные судьи | Судьи КСУ | Присуждение титулов в системе КСУ | Результаты выставок КСУ | Судьи и инструктора по рабочим качествам | Судьи по охотничьим породам
Бланки документов | Родословная КСУ | Метрика щенка | Ветеринария | Отчеты с выставок КСУ | Конкурсы | | Аббревиатура титулов | Аббревиатура стран